Pokoj hôr a vôňa kapustnice. Aj takú podobu môže mať odborné podujatie pre zdravotníkov

19.9.2023

Nemocnica AGEL Zlaté Moravce v spolupráci s Regionálnou komorou sestier a pôrodných asistentiek Zlaté Moravce v rámci sústavného vzdelávania zdravotníckych pracovníkov zorganizovala odborný seminár tak pre sestry a pôrodné asistentky, ako aj zdravotníkov z iných stavovských organizácií, pre fyzioterapeutov, technikov, laborantov aj sanitárov. Konal sa v netradičnom mieste, v lone krásnej prírody Obyckých hôr.

V netradičnom prostredí malebnej prírody doliny Podunajskej nížiny v pohorí Tribeča a Pohronského Inovca v obci Obyce zorganizovala Nemocnica AGEL Zlaté Moravce poldňový odborný seminár sestier v prírode. „Jeho účelom bolo tak nadobudnutie nových poznatkov a vedomostí zo segmentu zdravotníctva, ako aj vzájomné utuženie pracovných a osobných vzťahov, načerpanie nových síl a energie z pokoja okolitej prírody do ďalšej práce,“ hovorí námestníčka úseku ošetrovateľskej starostlivosti Nemocnice AGEL Zlaté Moravce Mgr. Beáta Králiková a dodáva, že „celé popoludnie sa nieslo v uvoľnenej, priam rodinnej atmosfére. Okrem veľmi zaujímavých odborných prednášok sme posedeli pri domácej zabíjačkovej kapustnici. Naplnili sme tým zmysel tejto netradičnej myšlienky, usporiadať školenie mimo nemocnice a v prírode.“

Organizátori ani tentokrát nezaváhali, ukázali svoju šikovnosť a organizačného ducha kedy v čase od 13. do 20. hodiny v dvoch blokoch odznelo až jedenásť zaujímavých odborných prednášok z rôznych odborov. Prezentovali sa témy zo všeobecného lekárstva, pediatrie, sociálnych služieb, rádiológie, chirurgie, ale aj záchrannej zdravotnej služby. „Naši prednášajúci priblížili zúčastneným poslucháčom vplyv návykových látok počas vedenia motorového vozidla. Sestra pediatrickej ambulancie svojim príspevkom previedla svetom očkovania detí a sestra SONO ambulancie porozprávala o dôležitej asistenciu sestry pri vyšetrení,“ hovorí námestníčka Mgr. Králiková a pokračuje „rádiologický technik porozprával o využití kontrastných látok na RTG pracovisku a vedúca krajského operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Nitra svojim pútavým rozprávaním prítomných oboznámila o náplni práce operačného záchranára. Prítomným bol aj záchranár RLP spoločnosti AGEL Merea, ktorý kolegov zasvätil do tajov záchrany ľudských životov. Príjemným sprievodným programom bola prehliadka vozidla záchrannej zdravotnej služby.“ V druhom bloku odznela okrem iného aj pútavá prednáška hygieny ústnej dutiny a starostlivosť o ranu otvorenú zanesenú infekciou