Nemocnica AGEL Zlaté Moravce pozastavuje činnosť mobilného odberového miesta a vakcinačného miesta

29.4.2023

Nemocnica AGEL Zlaté Moravce pozastavuje činnosť mobilného odberového miesta (MOM) a činnosť vakcinácie proti ochoreniu COVID-19. Dôvodom je minimálny záujem zo strany obyvateľov o tieto služby. Mobilné odberové miesto, ktoré pôvodne vzniklo za účelom masívneho testovania verejnosti aj vakcinačné miesto tak stratilo svoje opodstatnenie a od 1. mája 2023 dočasne prerušuje svoju činnosť. MOM bude verejnosti svoje služby poskytovať komerčne.

Prax ukazuje, že o službu testovania na prítomnosť ochorenia COVID-19 a vakcinácie je už dlhší čas minimálny záujem. Úrad verejného zdravotníctva prehodnotil status pandémie na akútnu respiračnú chrípku. Mobilné odberové miesta (MOM), ktoré pôvodne vznikli za účelom masívneho testovania verejnosti, tak stratili svoje opodstatnenie.

Prepad záujmu širokej verejnosti o všetky druhy testovania, či už ide o PCR alebo antigén, nastal v druhom polroku 2022. Inak to nie je ani v Nemocnici AGEL Zlaté Moravce. Záujem širokej verejnosti od začiatku tohto roka o túto službu výrazne klesal aj naďalej, pričom v nemocnici zrealizovali len 28 testov. Extrémne klesajúci trend zaznamenali aj vo vakcinačnom mieste, ktoré od začiatku roka 2023 podalo iba 18 dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. „Vzhľadom na tento extrémne klesajúci záujem zo strany obyvateľstva a verejnosti sme činnosť oboch prevádzok v našom zdravotníckom zariadení prehodnotili a od mája tieto služby u nás dočasne pozastavujeme,“ informovala MUDr. Nina Horniaková, riaditeľka zlatomoravskej nemocnice. Pozastavenie činnosti týchto prevádzok by malo trvať najmenej do jesene 2023. „V prípade zmeny epidemiologickej situácie či zvýšeného záujmu obyvateľstva o vykonávanie antigénových a PCR testov a vakcinácie bude naše rozhodnutie bezodkladne prehodnotené,“ dodal Nina Horniaková.

Záujemcovia o vyšetrenie na prítomnosť ochorenia COVID-19 si môžu odber objednať komerčne, prostredníctvom objednávacieho systému spoločnosti AGELLAB.