Gerbery dnes spestrili deň ženám v zlatomoravskej nemocnici

8.3.2023

Pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa žien dostali zástupkyne nežnejšieho pohlavia Nemocnice AGEL Zlaté Moravce pestrofarebné kvety. Zmyslom tejto tradície je vyjadriť úctu všetkým ženám, nielen v zdravotníckej profesii, ale predovšetkým ich životnému poslaniu. Z celkového počtu zamestnancov obsadzujú ženy v zlatomoravskej nemocnici takmer 82 percent

Vedenie zlatomoraveckej nemocnice sa tento rok darovaním kvietka pripojilo k milej tradícii k ostatným zdravotníckym zariadeniam a spoločnostiam Skupiny AGEL a pestrofarebnou gerberou tak vyjadrilo svoju úctu a vďaku. „Veríme, že kvetinové poďakovanie bude pre kolegyne odmenou i spestrením dňa, ale aj symbolickým ocenením ich celoživotnej obetavosti, ktorou so sebou rola ženy prináša,“ uviedla MUDr. Nina Horniaková, riaditeľka Nemocnice AGEL Zlaté Moravce.

V Nemocnici AGEL Zlaté Moravce je najviac žien zamestnaných na pozícii všeobecná a praktická sestra, čo z celkového počtu 127 zamestnaných žien predstavuje takmer 43 percent. „Najväčšie percento žien je zamestnaných na oddelení laboratórnej medicíny, oddelení fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie a v úseku liečebnej výživy a stravovania, čo z celkového počtu nežnejšieho pohlavia týchto prevádzok predstavuje až 92 percent. Len jediné pracovisko je stopercentne zastúpenie ženami, a to sú naše centrálne operačné sály,“ dodáva N. Horniaková.

V minulosti rovnoprávnosť medzi mužmi a ženami celkom samozrejmá nebola. V roku 1908 sa 400-tisíc amerických krajčírok rozhodlo demonštrovať proti diskriminácii žien v práci. Bojovali za volebné právo aj za lepšie pracovné podmienky zrušením 10-hodinového pracovného času. Tradícia oslavovať Medzinárodný deň žien bola zavedená na Medzinárodnej ženevskej konferencii v roku 1910. Po druhej svetovej vojne začali 8. marec oslavovať viaceré krajiny ako sviatok žien, až ho OSN v roku 1977 napokon vyhlásila za oficiálny sviatok.