Takmer 14 litrov darovanej krvi a 35 úžasných dobrovoľných darcov. To je bilancia z odberov Mikulášskej kvapky krvi v Zlatých Moravciach

9.12.2022

Nezištná pomoc neznámym pacientom je snáď ten najušľachtilejší čin človeka človeku. Aj počas Mikulášskej kvapky krvi bolo na odberovom mieste pracoviska hematológie v Nemocnici AGEL Zlaté Moravce rušno. Zúčastnili sa jej prvodarcovia, ale aj pravidelní darcovia. Najvzácnejšiu tekutinu však prišli darovať i zamestnanci aj rodinní príbuzní zamestnancov zlatomoravskej nemocnice.

V rámci odberov usporiadaných pod taktovkou Mikulášskej kvapky krvi, ktoré Nemocnica AGEL Zlaté Moravce zorganizovala v pavilóne laboratórnej medicíny 24. novembra aj 8. decembra darovalo 35 dobrovoľných darcov takmer 14 litrov vzácnej krvi. Tá pomôže pri operáciách a záchrane života. „Mikulášske odbery krvi hodnotíme veľmi pozitívne. Z dôvodu záujmu zo strany dobrovoľných darcov sme čas darovania krvi aj tentokrát o hodinu predĺžili. Posledný darca teda odchádzal tesne pred poludním,“ hovorí riaditeľka Nemocnice AGEL Zlaté Moravce MUDr. Nina Horniaková. „Teší nás, že ľuďom nie je ľahostajný osud ani zdravotné problémy iných a darovaním krvi pomôžu zmierniť utrpenie ťažko chorým pacientom,“ dodala.

Medzi dobrovoľnými darcami, ktorí prišli nezištne darovať najvzácnejšiu tekutinu, a pomohli tak neznámym pacientom, boli aj zamestnanci a deti zdravotníkov zlatomoravskej nemocnice. „Chcela by som týmto vyjadriť úprimnú vďaku všetkým darcom a prvodarcom, ktorí nám pomáhajú zlepšovať zásoby krvi,“ pokračuje N. Horniaková.  „Nesmierne nás teší fakt, že medzi dobrovoľnými darcami nájdeme aj kolegov z Nemocnice AGEL Zlaté Moravce. Dnes nás navštívili kolegyne z administratívy a z oddelenia laboratórnej medicíny. Rad prvodarcov sa nám dnes rozrástol o syna našej pani primárky oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny, mladého gymnazistu a športovca, ktorý sa tesne po dovŕšení prahu dospelosti rozhodol k tomuto ušľachtilému činu,“ dodala na záver MUDr. Horniaková.

Ďalší plánovaný odber krvi nemocnica usporiada už budúci štvrtok 15. decembra na 2. poschodí v pavilóne laboratórnej medicíny v čase od 7:30 do 10:00 hodiny. Vianočnou kvapkou krvi zároveň zavŕši tohtoročné odbery dobrovoľných darcov krvi.