Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

O nemocnici

Členov Slovenského červeného kríža nájdeme nenápadne skrytých kdekoľvek, aj v našich nemocniciach

9.5.2022

Počas včerajšieho dňa, 8. mája, sme si pripomenuli Svetový deň Červeného kríža a Červeného polmesiaca. S hrdými dobrovoľnými členmi Slovenského červeného kríža sme sa stretli aj v Nemocnici AGEL Zlaté Moravce. Sú skromne ukrytí v bielych zdravotníckych rovnošatách, ale aj v iných pracovných odevoch.

Medzinárodné hnutie Červeného kríža a Červeného polmesiaca patrí medzi najväčšie humanitárne organizácie na svete. Pomerne často sa označuje jednoducho „Červený kríž“ a ich členovia sú nazývaní aj ako „červenokrížskymi pracovníkmi“. Jednu desiatku hrdých červenokrižiakov sme našli aj v radoch zamestnancov zlatomoraveckej nemocnice, tak zdravotníkov, ako aj nezdravotníckych pracovníkov.

„Cítime, že byť dobrovoľnými členkami hnutia Slovenského červeného kríža, miestneho spolku Obce Sľažany, je pre nás akýmsi poslaním,“ takmer jednohlasne uviedla manažérka dennej zmeny chirurgického oddelenia Mgr. Ľubica Zlatňanská a sestra ortopedickej ambulancie Nemocnice AGEL Zlaté Moravce Mgr. Emília Šranková. „Ako zdravotník a dobrovoľník Červeného kríža sa zúčastňujem aktivít a projektov rôznych organizátorov, pri ktorých je nevyhnutná účasť zdravotníka,“ pokračuje sestra ortopedickej ambulancie Mgr. Šranková. „Tiež som aktívnou lektorkou kurzov prvej pomoci pre rôzne organizácie, ako sú školy, škôlky a obce,“ s pokorou dodáva dlhoročná zamestnankyňa zlatomoraveckej nemocnice a dobrovoľná členka Slovenského červeného kríža E. Šranková. „Ľudom však vždy hovorím, aby sa nebáli poskytovať prvú pomoc, lebo lepšie je ju podať neodborne a s chybami, ako nepodať ju vôbec. Niekedy stačí sa pri človeku iba zastaviť a zavolať mu záchrannú zdravotnú službu, pokiaľ dotyčný nič iné nezvládne“ zdôraznila za záver sestrička Šranková.

Medzinárodné hnutie Červeného kríža a Červeného polmesiaca svojou humanitárnou činnosťou viac ako 150 rokov pomáha miliónom ľudí na celom svete zmierňovať ich utrpenie. Takmer pol milióna červenokrížskych pracovníkov a 11,6 miliónov dobrovoľníkov z viac ako 190 krajín ročne poskytuje pomoc a podporu 160 miliónom ľuďom. Pomoc vždy poskytujú v zmysle ich siedmich princípov – ľudskosť, nestrannosť, neutralita, nezávislosť, dobrovoľnosť, jednotnosť a univerzálnosť.

Späť