Nemocnica v Zlatých Moravciach obmedzuje plánované operácia. Zostáva len urgentná medicína a liečba covidových pacientov

25.11.2021

Nemocnica AGEL Zlaté Moravce od dnešného dňa poskytuje len neodkladnú ústavnú zdravotnú starostlivosť. Uvedené rozhodnutie reaguje na príkaz Ministra zdravotníctva SR a odráža mimoriadne vážnu situáciu vo vývoji pandémie koronavírusu na celom Slovensku. Znamená to úplné zastavenie plánovanej ,,bielej“ medicíny.

Aktuálna pandemická situácia sa v regióne za posledné dni zhoršila, pribúdajú noví covidoví pacienti. Od dnes teda prechádza Nemocnica AGEL Zlaté Moravce do mimoriadneho režimu. „Ako subjekt hospodárskej mobilizácie počas mimoriadnej situácie, na základe príkazu Ministerstva zdravotníctva SR a v súlade s nariadením vlády Slovenskej republiky sprísňujeme od 25. novembra 2021 protiepidemické opatrenia pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.  V lôžkovej časti poskytujeme už len neodkladnú zdravotnú starostlivosť,“ vysvetlila riaditeľka nemocnice MUDr. Nina Horniaková. Pre pacientov s koronavírusom nemocnica vyčlenila maximálnu kapacitu lôžok a poskytuje týmto pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť. Aktuálne nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť 21 pacientom s koronavírusom. Zdravotná starostlivosť je poskytovaná v urgentných prípadoch aj necovidovým pacientom. „Robíme všetko, čo je v našich silách, rada by som vyjadrila poďakovanie všetkým mojim kolegom, ktorí pracujú až do úplného vyčerpania a zároveň poprosila všetkých pacientov, ktorí čakajú na plánované zákroky o pochopenie a trpezlivosť,“ dodala MUDr. Horniaková.

Uvedené opatrenie nijakým spôsobom neobmedzilo činnosť vakcinačného miesta, práve naopak, očkovanie pre veľký záujem rozšírili o ďalší deň. „Celkovo sme podali vo vakcinačnom mieste už 20 000 dávok proti koronavírusu, najviac, 9418 záujemcov bolo zaočkovaných prvou dávkou. Z dôvodu zvýšeného záujmu obyvateľstva sme vyšli v ústrety občanom zlatomoraveckého regiónu a rozšírili sme vakcinačný deň aj o štvrtok. Očkujeme registrovaných pacientov v čase od 8:00 do 14:30 v pondelok, štvrtok a v piatok,  deti v piatok  v čase od 12-tej do 13tej hod. Neregistrovaných záujemcov o očkovanie vybavujeme sporadicky v závislosti od možnosti voľných vakcín v daný deň, fyzických síl a personálnych kapacít. Očkujeme látkou Corminaty od spol. Pfizez/Biontech. Ďakujeme všetkým, ktorí  rešpektujú pokyny zdravotníckych pracovníkov, dodržujú pravidlá ROR a tým spoločne prispievajú k pokojnému priebehu očkovania,“ uviedla primárka MUDr. Jarmila Dekrétová.