Darcovia krvi pomáhajú zachraňovať životy aj počas pandémie. Nemocnica v Zlatých Moravciach má nové prístroje na odbery krvi

19.11.2021

Nemocnica AGEL Zlaté Moravce intenzívne spolupracuje s darcami krvi aj počas pandémie koronavírusu. Včerajší odber bol úspešný a na odberové miesto prišli takmer tri desiatky dobrovoľníkov, pre ktorých pomoc pri záchrane života nie je len frázou. Nemocnica si každého jedného darca nesmierne váži. V priebehu novembra tak zlatomoravskí zdravotníci získali 13 litrov najvzácnejšej tekutiny.

„Hoci sa pandemická situácia prudko zhoršuje acovidoví pacienti zapĺňajú nemocnice, nepretržitú zdravotnú starostlivosť poskytujeme aj pacientom, ktorí nemajú koronavírus, ale iné, rovnako vážne diagnózy. Aj vtýchto prípadoch je krv nenahraditeľná abez darcov krvi sa nevieme zaobísť. Preto musíme, samozrejme za prísnych opatrení, vdarcovstve kontinuálne pokračovať,“ vysvetľuje riaditeľka Nemocnice AGEL Zlaté Moravce MUDr. Nina Horniaková. Sobrovským poďakovaním sa obracia na všetkých darcov itých, ktorí odarovaní krvi ešte len uvažujú, aby túto nezištnú pomoc iným zvážili, keďže nikto znás nikdy nevie, či krv iného človeka nebude potrebovať. „Vďaka skvelej spolupráci sHematologicko-transfuziologickým oddelením Nemocnice AGEL Komárno už máme organizáciu acelú logistiku plánovaných odberov nacvičenú. Všetci chápeme oakú dôležitú dobrú vec ide,“ dodala MUDr. Horniaková.

Nemocnica AGEL Zlaté Moravce práve kvôli darovaniu krvi obstarala aj novú zdravotnú techniku. „Máme kdispozícii zváračku hadičiek odberových setov, odberové váhy spríslušenstvom, čítačku čiarových kódov, transportné kufríky anabíjateľné batérie,“ hovorí riaditeľka nemocnice.

Vaktuálnej pandemickej situácii musí každý záujemca odarovanie krv splniť stanovené podmienky, aby sa predišlo akémukoľvek riziku. Vo všeobecnosti platí, že darovať krv môže človek vo veku 18 až 65 rokov, vaktuálnej dobe sa však prísnejšie posudzuje práve pandemická anamnéza.