Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

037/ 6905 111

O nemocnici

Za rok činnosti diabetologickej ambulancie v Nemocnici AGEL Zlaté Moravce ošetrili takmer 820 pacientov

6.9.2021

Prvý rok činnosti má za sebou ambulancia diabetológie, látkovej premeny a výživy Nemocnice AGEL Zlaté Moravce, ktorá začala pre pacientov fungovať od 1. septembra 2020. Tri dni v týždni špecialisti poskytujú starostlivosť pacientom zo širokej spádovej oblasti. Ako hovoria výsledky po roku prevádzky, ambulancia je značne vyťažená a pacienti jej existenciu veľmi uvítali.

„Počas prvého roka existencie diabetologickej ambulancie ju navštívilo takmer 820 pacientov, pričom vyše 660 je u nás pravidelne sledovaných, prevládajú ženy. Celkovo sme mali takmer 3000 návštev našich pacientov, niektorí k nám prišli aj viackrát, pričom boli vykonané štandardné ambulantné vyšetrenie, doporučená liečba ako i edukácia pacientov, príp. elektronické predpisy,“ hovorí sestra DIA ambulancie Dominika Blažová. Diabetologickú ambulanciu pravidelne navštevujú ľudia s diagnózou diabetes mellitus 2. alebo 1. stupňa, ale aj tí, ktorí majú problémy s hladinou cukru v krvi.  

„Normálna hodnota glykémia v krvi zdravého jedinca je od 3.9 do 5.6 mmol/l. Keď je zistená u pacienta v ordinácii všeobecného lekára vyššia hladina ako 5.6 mmol/l, pacient je  odoslaný do našej ambulancie na orálny glukózový tolerančný test. Podľa výsledku sa určí diagnóza. Pacienti sú buď na diéte, často užívajú perorálne antidiabetiká, alebo je doporučená inzulinoterapia. Niekedy majú aj kombinovanú liečbu,“ hovorí D. Blažová.

Orálno glukózový tolerančný test vykonávajú v nemocnici aj tehotným ženám od 24.-26. týždňa tehotenstva. Za rok činnosti ambulancie to bolo takmer 90 tehotných žien.  Skoro dve desiatky tehotných žien malo zistený gestačný diabetes mellitus (GDM). Gestačný DM predstavuje 1 zo 4 hlavných typov cukrovky. Tento patologický stav vzniká typicky v 2. – 3. trimestri gravidity a pri nedostatočnej kompenzácii predstavuje zvýšené riziko pre matku aj dieťa. „Najvyššiu nameranú hodnotu glykémie v krvi sme zaznamenali 23.0 mmol/l. Pacient bol odoslaný na okamžitú hospitalizáciu,“ bilancuje D. Blažová. „Pacienti môžu byť odoslaní z našej ambulancie na rôzne odborné vyšetrenia z dôvodu komplikácii. Najčastejšie sú odoslaní do očnej ambulancie na vyšetrenie očného pozadia, do neurologickej ambulancie pre diabetickú polyneuropatiu a do nefrologickej ambulancie kvôli nedostatočnej funkcii obličiek a cievne vyšetrenia z dôvodu slabo dokrvených ciev,“ vysvetľuje D. Blažová. Diabetologická ambulancia je  zazmluvnená všetkými tromi zdravotnými poisťovňami.

„Som rada, že sa potvrdila správnosť nášho rozhodnutia vyjsť pacientom v ústrety a otvoriť diabetologickú ambulanciu. Teší ma tiež, že si okamžite našla svoju stálu klientelu, že pacienti sú u nás spokojní. Do budúcna sa budeme snažiť reflektovať najnovšie trendy a zaobstarať najmodernejšie vybavenie,“ uviedla riaditeľka Nemocnice AGEL Zlaté Moravce MUDr. Nina Horniaková.  

Späť