Včasná diagnostika a liečba sú kľúčové pre zamedzenie šírenia tuberkulózy
24.3.2025
Obávaná diagnóza menom tuberkulóza ešte pred 100 rokmi vyvolávala strach. Dnes sa vďaka očkovaniu a prevencii vyskytne len sporadicky. Vedeli ste, že aj keď postihuje hlavne pľúca, ublížiť môže ktorémukoľvek orgánu v tele ako napríklad lymfatické uzliny, obličky či mozog?
„Tuberkulóza je infekčné ochorenie spôsobené baktériou mykobaktérium tuberculosis. Najčastejšie postihuje pľúca, ale môže zasiahnuť aj iné orgány, ako sú lymfatické uzliny, kosti, mozog či obličky,“ približuje toto ochorenie lekár pneumologicko-ftizeologickej ambulancie Nemocnice AGEL Zlaté Moravce MUDr. Ladislav Solčiansky. Pľúcna forma sa prejavuje zvýšenou teplotou, väčšinou do 38 stupňov Celzia, niekoľko týždňov trvajúcim kašľom, v pokročilých štádiách sa objaví vykašliavanie krvi, nočné potenie, zvýšená únava, nechutenstvo aj chudnutie.
Zdrojom tuberkulóznej nákazy môže byť chorý človek, v menšej miere aj hospodárske zvieratá, vylučujúce mykobaktérie. Tuberkulóza sa šíri vzduchom, teda prostredníctvom kvapôčok, ktoré sa uvoľňujú pri kašľaní, kýchaní alebo hovorení infikovaného človeka. Po vdýchnutí baktérií sa môžu usadiť v pľúcach a začať sa množiť. ,,U väčšiny ľudí s dobrou imunitou sa baktérie obalia a zostanú neaktívne (latentná), čo znamená, že človek nie je chorý ani nákazlivý. Ak sa však imunita oslabí, napríklad v dôsledku HIV, cukrovky či podvýživy, baktérie sa môžu aktivovať a spôsobiť aktívnu tuberkulózu,“ vysvetľuje lekár. Nakaziť sa teda môže ktokoľvek. Niektoré skupiny ľudí sú však ohrozenejšie, napríklad osoby, ktoré boli v blízkom kontakte s nakazenými, podvyživení ľudia, ľudia bez domova, migranti z krajín s vysokým výskytom tohto ochorenia, drogovo závislí či starší ľudia. Tuberkulóza je tiež nebezpečná pre diabetikov a pacientov s oslabenou imunitou, pacientov na imunosupresívnej liečbe aj pre onkologických pacientov.
Podobne, ako pri iných infekčných ochoreniach, aj pri tuberkulóze je zásadná včasná diagnostika. ,,Pľúcnu tuberkulózu diagnostikujeme RTG vyšetrením pľúc,“ hovorí MUDr. Solčiansky. Liečba je dlhodobá, 6 až 9 mesiacov, základom ktorej sú antituberkulotiká v kombinácii s inými antibiotikami. ,,Pacient berie väčšinou štvorkombináciu, v úvodnej približne 2 mesačnej fáze, potom najmenej 4 mesiace pokračuje dvojkombináciou antituberkulotík. Je nevyhnutné, aby pacienti brali lieky až do konca lekárom určenej doby. V opačnom prípade sa ochorenie môže zopakovať a pacient ho môže znova šíriť medzi zdravých ľudí,“ dodáva lekár.
Vzhľadom na nízky výskyt tuberkulózy bolo povinné plošné očkovanie novorodencov na Slovensku ukončené takmer pred 15 rokmi, pričom v krajinách s vysokým výskytom naďalej pretrváva.
„Napriek výraznému pokroku v boji proti tuberkulóze toto ochorenie stále predstavuje hrozbu pre verejné zdravie. Preto pri vyššie uvedených príznakoch, najmä u rizikových skupín obyvateľstva, netreba na toto infekčné ochorenie zabúdať,“ zdôrazňuje MUDr. Ladislav Solčiansky.
SpäťKontakt pre médiá
Kontakt neslúži na objednávanie pacientov na vyšetrenie, očkovanie, testovanie a zasielanie výsledkov vyšetrení.
Kontakty na všetky spoločnosti a zdravotnícke zariadenia Skupiny AGEL nájdete v zozname spločností Skupiny AGEL