Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

037/ 6905 111

O nemocnici

Prvá pomoc pri „sviatočných nehodách“

21.12.2023

Ako sa zachovať pri zapichnutej kosti v krku počas vianočnej večere? Viete podať prvú pomoc pri dusení sa s jedlom alebo ošetriť popáleniny? Poradí skúsený anestéziológ a intenzivista Nemocnice AGEL Zlaté Moravce MUDr. Milan Rebek.

S Vianocami sa spája i príprava tradičných jedál, medzi ktoré neodmysliteľne patrí aj ryba. S jej konzumáciou sú však často spojené „nehody“ v podobe zaseknutej kosti v hrdle. V takej situácii je potrebné zachovať pokoj a dodržať pár zásad. „Kostička v krku nie je schopná spôsobovať dusenie, nehrozí tu ohrozenie základných životných funkcií, ide len o nepríjemný pocit v hrdle a v krku,“ vysvetľuje anestéziológ Nemocnice AGEL Zlaté Moravce MUDr. Milan Rebek, ktorý zároveň dodáva, že vyťahovať kosť pinzetou vôbec neodporúča, z dôvodu vysokého nebezpečenstva poškodenia okolitých štruktúr v tejto citlivej oblasti. Záchranný a liečebný postup pri uviaznutej kosti závisí najmä od jej veľkosti a miesta, v ktorom sa nachádza. Vo všeobecnosti sa odporúča zajesť ju tuhou stravou, napríklad kúskom chleba. Tým by sa mala posunúť do žalúdka, kde sa postupne rozloží pri trávení. Ak by to nepomohlo, je nutná návšteva lekára krčného oddelenia.

Pri dusení sa jedlom je podstatné rozlíšiť, kde sa sústo nachádza. Ak stojí v tráviacej trubici, najčastejšie v pažeráku, je nutné zapíjať ho vodou, aby sa pohlo ďalej do žalúdka. „Väčšie nebezpečenstvo predstavuje vdýchnutie jedla do dýchacích ciest. Samozrejme, závisí to tiež od veľkosti a konzistencie vdýchnutého jedla. V každom prípade, vtedy treba vynaložiť maximálne úsilie na vykašlanie cudzieho telesa nachádzajúceho sa v dýchacích cestách. Ak nie je možný kašeľ a postihnutý sa stále dusí, skúsime ho buchnúť 4 - 5 údermi zavretou päsťou medzi lopatky. Ak ani toto nepomôže, mali by sme sa pokúsiť o takzvaný Heimlichov hmat. Postaviť sa za postihnutého odzadu a silno mu stláčať brucho, to nám zvýši vnutrohrudný tlak, ktorý vedie k vypudeniu  vdýchnutej potravy von z dýchacích ciest. Ak aj tento zákrok zlyhá, postihnutý zvyčajne do 5 minút upadá do bezvedomia. Vtedy je nevyhnuté privolať zdravotnú záchrannú službu a až do príchodu sanitky osobu oživovať,“ dodáva lekár.

Oslavy Nového roka sú väčšinou sprevádzané náporom na urgentných príjmoch a traumatologických ambulanciách, kam prichádzajú ľudia po zlej manipulácii s pyrotechnikou. „Snáď najdôležitejšou zásadou je používať iba certifikovanú pyrotechniku. Vyvarovať sa podomácky vyrobenej a takej, ktorá je poškodená, alebo už raz zlyhala,“ upozorňuje MUDr. Rebek. S nevybuchnutou pyrotechnikou už ďalej nemanipulujeme, treba ju poliať dostatočným množstvom vody. „Nezabúdajme ani na to, že odpaľovať pyrotechniku pod vplyvom alkoholu a iných omamných látok je doslova hazard so životom. Majme tiež na pamäti, že pyrotechnika deťom do rúk nepatrí,“ apeluje lekár. Neodborná manipulácia má rozsiahle následky - od ľahkých popálením cez trhliny na koži, až po amputáciu prstov či vážnych popálenín celého tela. A keďže opatrnosti nikdy nie je dosť, posádku rýchlej zdravotnej pomoci je potrebné privolať ku každému ťažšiemu úrazu, pri ktorom je spozorované nezastavujúce sa krvácanie, porucha vedomia alebo porucha základných životných funkcií človeka.

Späť