Ušľachtilé srdcia dobrovoľných darcov bez nároku na honorár Nemocnici AGEL Zlaté Moravce zabezpečujú zásoby krvi

28.4.2023

Plánované odbery krvi v Nemocnici AGEL Zlaté Moravce prilákali od začiatku roka viac ako 130 dobrovoľných darcov. Pravidelne organizované darovanie v krvi v zlatomoravskej nemocnici prinieslo obľubu najmä u stabilných darcov. Od začiatku tohto roka dodnes jej venovali takmer 70 000 mililitrov krvi.

Štyridsať nových darcov,  67 litrov darovanej krvi  a 350 darcov evidovaných v Nemocnici AGEL Zlaté Moravce, z toho 132 zúčastnených v tomto roku. To je stručná štatistika odberov krvi od začiatku tohto roka do 27. apríla. Odber s najvyšším počtom a záujmom zo strany darcov zatiaľ zlatomoravská nemocnica eviduje ten februárový s výstižným sloganom „Krv darovaná s láskou“, ktorého sa zúčastnili nielen jednotlivci a študenti Obchodnej akadémie zo Zlatých Moraviec, ale aj partnerské a manželské páry. Bol zorganizovaný pri príležitosti dňa sv. Valentína. Dnešný odber bol tiež jeden z tých silnejších, zúčastnili sa ho takmer dve desiatky darcov. „Krv nechodím darovať pravidelne, naposledy pred 14. rokmi,“ hovorí pani Evka a dodáva „kamarátkin otecko akútne potrebuje krv. Hoci moja krvná skupina nie je kompatibilná s tou jeho, uvedomila som si, že práve tá moja môže pomôcť niekomu inému.“ Pán Peter zasa chodí darovať krv preto, lebo „keď pustí žilou“, jeho telo sa cíti najlepšie. „Moje telo si to pýta, pripadám si ako ,,upír“. Doslova to potrebujem,“ zažartoval.

„Bez pomoci dobrovoľných darcovi krvi si existenciu ani poskytovanie zdravotnej starostlivosti v žiadnej nemocnici skutočne neviem predstaviť, keďže stále platí, že krv je tekutina, ktorú ľudstvo umelo vytvoriť nevie ani v dobe umelej inteligencie, v  modernom 3. tisícročí,“ uviedla MUDr. Nina Horniaková, riaditeľka Nemocnice AGEL Zlaté Moravce. „Chcela by som touto cestou vyjadriť úprimnú vďaku všetkým darcom aj prvodarcom, ktorí nám doteraz prejavili podporu cestou darovania krvi, čím nám pomohli zlepšiť jej zásoby. Dobrovoľné darcovstvo je snáď ten najušľachtilejší čin, ktorý môže človek inému človeku prejaviť,“ venovala poďakovanie všetkým darcom riaditeľka N. Horniaková.

Zlatomoravská nemocnica organizuje odbery krvi pravidelne, 2x za mesiac, v plánovanom čase od 7:30 do 10:00 hodiny. Ďalší plánovaný odber krvi nemocnica usporiada vo štvrtok 11. mája v nezmenenom mieste, na 2. poschodí pavilónu laboratórnej medicíny v čase od 7:30 do 10:00 hodiny. Posolstvom tohto odberu bude „Sesterská kvapka krvi“, ktorú nemocnica zorganizuje jeden deň pred oslavou Medzinárodného dňa sestier. Nemocnica AGEL Zlaté Moravce na tento odber srdečne pozýva všetky zdravotné sestry aj zdravotníkov zaradených do iných zdravotníckych kategórií.