Dnes zachraňujú životy, zajtra hrdo príjmu zelené stužky dospelosti

10.11.2022

Dnes bolo na pracovisku hematológie v Nemocnici AGEL Zlaté Moravce rušno, krv tiekla doslova prúdom. Dobrovoľného darovania krvi sa zúčastnili najmä mladí prvodarcovia – študenti stredných škôl, ktorých doplnili aj pravidelní darcovia krvi. A nebolo ich vôbec málo.

Za pár hodín v priebehu dnešného dopoludnia na 2. poschodí v pavilóne laboratórnej medicíny zlatomoravskej nemocnice takmer tri desiatky dobrovoľných darcov darovalo viac ako 12 litrov krvi. Tá pomôže pri operáciách a záchrane života. „Dnešný odber, ktorý bol venovaný mladej, nastupujúcej generácii darcov krvi, hodnotíme veľmi pozitívne. Prvodarcov bolo omnoho viac, ako v ostatných mesiacoch,“ hovorí riaditeľka Nemocnice AGEL Zlaté Moravce MUDr. Nina Horniaková. Pre veľký záujem zo strany darcov bol čas odberu predĺžený. Posledný  odchádzal až po 12 tej hodine.

Medzi dobrovoľnými darcami, ktorí prišli nezištne darovať najvzácnejšiu tekutinu a pomohli tak neznámym pacientom, boli študenti maturitných ročníkov Obchodnej akadémie a Gymnázia Janka Kráľa zo Zlatých Moraviec. „Chcela by som im vyjadriť úprimnú vďaku, že našli odvahu a prišli nás podporiť. Zároveň poďakovanie patrí všetkým pravidelným darcom, ktorí nám pomáhajú zlepšiť zásoby krvi,“ pokračuje N. Horniaková. „Veľmi nás teší, že dnešnej mladej generácii záleží na zdraví iných,“ pokračuje MUDr. Horniaková a dodáva, „touto cestou chcem poďakovanie venovať aj sprevádzajúcej pedagogičke a riaditeľom menovaných stredných škôl za uvoľnenie študentov z vyučovania.“

Ďalší plánovaný odber krvi nemocnica usporiada pod taktovkou „Mikulášskych odberov“ tak 24. novembra ako aj 8. decembra v pavilóne laboratórnej medicíny 2. poschodí v čase od 7:30 do 10:00 hodiny.