Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

037/ 6905 111

O nemocnici

Zdravie máme vo vlastných rukách

15.10.2020

Umývanie rúk patrí medzi základné hygienické návyky, ktoré by každý z nás mal dodržiavať. Práve dnešný deň, 15. október, je Svetovým dňom umývania rúk a jeho cieľom je poukázať na to, že práve tento jednoduchý úkon je veľmi dôležitý pri prevencii rôznych infekčných chorôb.

Umývanie rúk správnym spôsobom je mimoriadne dôležité, pretože môže zabrániť vzniku a šíreniu širokého spektra infekcií. Až 80 % infekcií sa šíri práve dotykom. Ako sa teda ruky správne umývajú?      ,,Najskôr si ruky musíme namočiť vodou, použijeme dostatočné množstvo mydla, najvhodnejšie pomocou dávkovača. Krúživým pohybom si šúchame dlane, potom dlane položíme jednu cez druhú a prepletieme prsty.  Zameriame sa na umývanie končekov prstov, krúživým pohybom umývame aj oba palce, končekmi prstov umývame dlane z vnútornej strany. Po umytí obe dlane opláchneme a ruky poutierame dosucha jednorazovými papierovými utierkami. Vodovodnú batériu zavrieme pomocou papierovej utierky. Ruky umývame po dobu aspoň 40-60 sekúnd,“ vysvetľuje námestníčka Nemocnice AGEL Zlaté Moravce pre ošetrovateľstvo Mgr. Beáta Králiková.

Zdravotníci poukazujú aj na potrebu hygieny rúk práve v zdravotníckych zariadeniach. ,,Hygiena rúk patrí medzi najdôležitejšie spôsoby prevencie nozokomiálnych, teda nemocničných nákaz. Ide o najľahší, veľmi jednoduchý a efektívny spôsob, ktorým ochránime nielen personál, ale aj samotných pacientov, avšak za predpokladu, že ho budeme vykonávať správne. Je to jeden z nástrojov hodnotenia poskytovania bezpečnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti,“ hovorí námestníčka.

Koľkokrát si máme ideálne denne ruky umývať, to vám presne žiaden odborník nepovie. Dôležité ale je, aby sme si ruky umyli po toalete, po príchode z exteriéru, ale aj po návšteve nemocnice. ,,Správna hygiena rúk je aj súčasť osobnej hygieny pred jedlom a po jedle, pri chorobe alebo pri akomkoľvek pocite, že máme ruky znečistené,“ dodáva Mgr. Beáta Králiková.

Späť