„Som tvoja krv, zachránim ti život“ Zlatomoravecká nemocnica potrebuje najvzácnejšiu tekutinu a predstavuje nový projekt

18.5.2021

Nemocnica AGEL Zlaté Moravce aj v tomto období potrebuje vo zvýšenej miere najvzácnejšiu tekutinu – krv. V minulom roku sa v priestoroch nemocnice uskutočnili mimoriadne úspešné darovania krvi, preto sa vedenie nemocnice v spolupráci s Nemocnicou AGEL Komárno rozhodlo túto udalosť opäť zopakovať a pomáhať tak záchrane ľudských životov. Najbližší odber sa uskutoční v utorok 25. mája.

Obete úrazov či nehôd, ľudia podstupujúci operácie, pacienti liečiaci sa na rôzne diagnózy, všetci potrebujú najvzácnejšiu tekutinu, ktorou je krv. Keďže krvi nikdy nie je dosť a hematologicko-transfúziologické pracoviská spoločnosti AGEL SK potrebujú dopĺňať neustále zásoby pre pacientov, v Nemocnici AGEL Zlaté Moravce spúšťame pilotne projekt s názvom Som tvoja krv, zachránim ti život. Projekt je zameraný na to, aby spojil rizikové skupiny ľudí, ktorými sú napríklad motocyklisti, cyklisti, cestní či necestní športovci. „Vítaní sú okrem týchto skupín samozrejme všetci darcovia, pretože každá kvapka krvi je momentálne v zdravotníctve neoceniteľná. Sme veľmi radi, že vzhľadom na epidemiologickú situáciu sa podarilo po dlhšej odmlke v našej nemocnici znovu zorganizovať darovanie krvi,“ hovorí riaditeľka Nemocnice AGEL Zlaté Moravce MUDr. Nina Horniaková. Každý darca krvi dostane aj malý darček – nálepku s jeho krvnou skupinou, ktorú si bude môcť nalepiť napríklad na prilbu, bicykel či motorku.

Plánovaný odber krvi sa uskutoční 25. mája od 8,00 hod. do 14,00 hod. v budove laboratórií na 2. poschodí v priestoroch Oddelenia laboratórnej medicíny. Prísnejšie pravidlá neobišli ani túto oblasť zdravotníctva, predpokladom je vyplnenie dotazníka a vstupné vyšetrenie. Krv, ktorú darcom odoberú, musí byť v 14-dňovej karanténe a až po tomto období je možné ju použiť. Darcom môže byť každý, kto má viac ako 18 a menej ako 60 rokov a váži viac ako 50 kilogramov.

„Nemocnica AGEL Zlaté Moravce si pomoc každého jedného darcu veľmi váži, pretože krv je najvzácnejšou a nenahraditeľnou tekutinou,“ hovorí riaditeľka nemocnice.

Pre darcov krvi v súvislosti s chorobou COVID-19 platia nasledovné kritériá :

1.  Darca, ktorý navštívimimoeurópsku krajinu a nemal infekciu dýchacích ciest alebo zápal pľúc, môže znovu darovať krv 28 dní po opustení krajiny (s ohľadom na možnosť prenosu iných infekcií ako COVID-19, napr. WNV....).
  2.  Darca, ktorý navštívil Európsku krajinu a nemal infekciu dýchacích ciest alebo zápal pľúc,  môže znovu darovať krv 14 dní po opustení krajiny.
  3. Darca,  ktorý  bol  v  styku  s človekom chorým na COVID-19 alebo s človekom v karanténe alebo bol v úzkom kontakte (menej ako 2m, bez rúška) s človekom, ktorý pricestoval v priebehu posledných 14 dní zo zahraničia,  a nemal infekciu dýchacích ciest, môže znovu darovať krv 14 dní od posledného kontaktu s týmto človekom.
  4.  Darca, ktorý prekonal infekciu COVID-19 a mal robený kontrolný PCR alebo antigénový test,  môže znovu darovať krv 14 dní po kompletnom  vyliečení (14 dní bez príznakov a bez liečby) a negatívnom výsledku kontrolného PCR alebo antigénového testu na COVID-19.
  5. Darca, ktorý prekonal infekciu COVID-19  a nemal robený kontrolný PCR alebo antigénový test, môže znovu darovať krv  28 dní po kompletnom vyliečení (28 dní bez príznakov a liečby). V prípade, že darca prekonal bezpríznakové ochorenie COVID-19, môže znovu darovať krv  28 dní po pozitívnom výsledku PCR alebo antigénového testu na COVID-19.
  6. Darca, ktorý prekonal akúkoľvek  infekciu  dýchacích  ciest  a testom bolo  vylúčené ochorenie COVID-19, môže znovu  darovať krv 14 dní po kompletnom vyliečení (14 dní bez príznakov a bez liečby).
  7. Darca, ktorý  prekonal akúkoľvek  infekciu  dýchacích  ciest a nebol testovaný na COVID-19 a zároveň nemá pozitívnu cestovateľskú anamnézu ani anamnézu kontaktu s ochorením COVID-19 alebo osobou v karanténe,  môže znovu darovať krv 14 dní po kompletnom vyliečení (14 dní bez príznakov a bez liečby).
  8. Darca, ktorý  prekonal akúkoľvek  infekciu  dýchacích  ciest podozrivú z COVID-19  (má pozitívnu cestovateľskú anamnézu alebo  anamnézu kontaktu s ochorením COVID-19 alebo osobou v karanténe) a nebol testovaný na COVID-19,  môže znovu darovať krv 28  dní po kompletnom vyliečení (28 dní bez príznakov a bez liečby).
  9. Darca, ktorý pracuje v zahraničí alebo býva v zahraničí  a denne prechádza cez slovenské hranice, je vyradený z darovania krvi a jej zložiek do odvolania.

Darca, ktorý podstúpil očkovanie proti ochoreniu COVID-19, môže znovu darovať krv:

1. najskôr 14 dní po aplikácii každej očkovacej dávky mRNA vakcín (Pfizer/BioNTech, Moderna) alebo proteínových vakcín (Novavax, Sanofi )
  2. najskôr 28 dní po aplikácii každej očkovacej dávky vektorových vakcín (Astra Zeneca, Johnson&Johnson)